obrazek

 

Patronka naszej szkoły: Matka Teresa z Kalkuty

     Urodziła się jako Ganxhe Agnes Bojaxhin w 1910 w Skopje, w Jugosławii, obecnie w Macedonii. W wieku 18 lat zdecydowała, że zostanie zakonnicą i wyjechała do Dublina (Irlandia), gdzie dołączyła do zakonu Sióstr Loretanek. Po prawie rocznej nauce w klasztorze, opuściła go, aby przyłączyć się do zgromadzenia Loretanek w Darjeeling (Indie).

   W 1929 roku, matkę Teresę skierowano, aby prowadziła zajęcia z geografii w Wyższej Szkole St. Mary's dla dziewcząt w Kalkucie, na południe od Darjeeling. Ulice Kalkuty były pełne żebraków, trędowatych, bezdomnych i niechcianych dzieci, które opuszczone umierały na ulicach lub w pojemnikach na śmieci. Po powrocie do Darjeeling w 1946, matka Teresa zrezygnowała ze swojej pozycji w szkole St. Mary's, aby opiekować się potrzebującymi w slumsach. Otrzymawszy zgodę od swojego arcybiskupa, rozpoczęła pracę.

   Początkowo skupiła swoje wysiłki na bezdomnych dzieciach z ulic, ucząc ich czytać i dbać o siebie. W 1949 roku dołączyła do niej pierwsza młoda dziewczyna. Wiele dziewcząt, które wstąpiły do zakonu, było dawnymi studentkami z St. Mary's. Od każdej nowicjuszki wymagano poświęcenia swojego życia dla służby biednym, bez akceptowania w zamian materialnej nagrody.

   Jej zakon otrzymał zgodę od oficjalnych władz Kalkuty do używania opuszczonej hinduskiej świątyni, w której założyła Dom Czystego Serca dla umierających. Przyprowadzała z ulic umierających Hindusów i otrzymywali oni tam opiekę. W latach 50-tych, rozpoczęła pomoc dla ofiar trądu. Indyjski rząd podarował zakonnicom 34-akrową działkę koło miasta Asansol, gdzie założono kolonię dla trędowatych Shanti Nagar (Miasto Pokoju). W latach 60-tych, centra pomocy trędowatym, niewidomym, niepełnosprawnym, starym i umierającym oraz domy dla opuszczonych dzieci otwarto w wielu miejscach na świecie.

   Matka Teresa przyjeżdżała do Polski kilkakrotnie z okazji ślubów zakonnych sióstr ze swojego zgromadzenia. W czasie ostatniego, kilkudniowego pobytu w naszym kraju na przełomie maja i czerwca 1995 r., na spotkaniu z warszawskimi studentami, tłumaczyła cel pracy Misjonarek Miłości. Szczególną misją zgromadzenia jest praca nad zbawieniem i uświęceniem najuboższych z ubogich na całym świecie. Ostatni list-przesłanie matki Teresy do Polaków dotyczące problemu aborcji skierowane zostało 24 września ubiegłego roku, gdy w polskim parlamencie zapadały decyzje na ten temat.

   W Polsce zgromadzenie to pracuje od 1983 r. Do zgromadzenia Misjonarek Miłości należy ponad 50 Polek, z czego w Polsce przebywa mniej niż 10. Mają dziś w naszym kraju pięć placówek: w Zaborowie pod Warszawą, dwie w Warszawie, w Katowicach i Szczecinie. We wszystkich tych placówkach, zgodnie ze swoim powołaniem służenia najuboższym z ubogich, siostry przyjmują najbardziej opuszczonych i chorych. Na przykład w domu przy Poborzańskiej w Warszawie na stałe mieszka około 10 potrzebujących, a dziennie z pomocy sióstr korzysta ok. 50 ubogich.

   Matka Teresa zmarła, na skutek choroby serca, 5 września, mając 87 lat. Była założycielką zakonu Sióstr Miłosierdzia, z pierwszą bazą w Kalkucie (Indie). Uznanie przyniosła jej bezinteresowna praca z potrzebującymi - stała się jedną z najbardziej szanowanych kobiet w świecie, a w 1979 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Wówczas wszystkie otrzymane za nagrodę pieniądze przeznaczyła dla biednych, wspierając swoje centra. W 1990 do Misjonarek Miłosierdzia należało już ponad 3000 zakonnic, a centra działały w 25 krajach.

W dniu 4 września 2016 roku Matka Teresa została ogłoszona świętą. Dokonał tego papież Franciszek podczs Mszy św. na placu św.Piotra w Watykanie.